Vybíráme šicí stroj aneb odpovědi na otázky, které si kladete – rozhovor se specialistou v prodeji a servisu šicích strojů

Chystáte se vybrat si svůj první šicí stroj? Nebo už šijete a chcete si pořídit nový šicí stroj? Nevíte si rady s výběrem? Právě pro Vás je tento článek 🙂 Vyzpovídala jsem pro Vás specialistu na prodej i servis šicích strojů – pana Bannerta. 

Tímto bych mu také ráda poděkovala, že si udělal čas a po večerech sepisoval odpovědi na mé otázky 🙂

 

Jak dlouho se věnujete prodeji a servisování šicích strojů?

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Prodeji a servisu šicích strojů se věnuji od roku 1998. Tedy letos je to 20let. Ještě jsem se stačil v tomto oboru vyučit.

Jaké značky šicích strojů zastupujete (prodáváte)?

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Zastupuji značky Veronica,Brother,Lada,Singer,Janome, Husqvarna,Pfaff,Texi. V minulosti i firmu Privileg. Prodáváme značky, které se nám osvědčily. Na stroje jsem se podíval tzv. i zevnitř. Obal sice prodává, ale důležitý je i vnitřek stroje.

 

Jaké značky šicích strojů jsou pro Vás osobně nejkvalitnější?

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Naprostou jedničkou jsou šicí stroje Pfaff a Brother. Na kvalitě se samozřejmě odráží i cena těchto značkových strojů. Jsou ale také značky, jako je Husqvarna, Veronica nebo Janome, které mají také kvalitní zpracování. Je to věc názoru. Nelze říci ten je špatný a ten je dobrý.

Jak by měl postupovat při výběru šicího stroje absolutní začátečník, který nerozumí funkcím, které stroje nabízí? S tím souvisí i otázka, jaký stroj je vhodný pro úplné začátečníky a nebo také např. děti – ve věku cca 10let?

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Určitě by se měl obrátit na  na odbornou prodejnu, která mu poradí. Před nákupem šicího stroje je potřeba zvážit, jak bude stroj využíván. Zda bude stroj sloužit pro příležitostné šití nebo bude denně v provozu. Dále co mám v plánu na stroji šít. Co se týče programové výbavy stroje, němel by kupovat stroj, kde nelze libovoně nastavit  délku a šířku stehu. Prostě nekoukat pouze na cenu, ale také na programovou výbavu. Stroj by měl mít základní stehy, jako je rovný, entl, elastické (strečové), overlockové, ozdobné. Záleží na tom, zda všechny stehy využije.

Pro začínající švadlenky doporučuji stroj s výkyvným CB chapačem. Tyto stroje zvládnou šití i s různou sílou nití. Nejsou v tomto směru citlivé na nitě. CB chapačový systém je trochu hlučnější oproti rotačním chapačům, ale když se dodržuje pravidelné mazání tohoto místa, jedná se o zanedbatelnou věc. Stroje s tímto systémem jsou dobře rozebiratelné na údržbu a lehce se dají vyčistit a namazat.

Co se týče strojů pro děti. Na trhu je spousty strojů, které se nabízejí pro nejmenší. Základem je hlavně bezpečnost. Tedy stroj, který má ochrané prvky, jako je např. ochrana na patce pro zábranu jehly nebo napájení stroje na 6V – pomalejší chod stroje. Nedoporučuji stroj na baterie, ale na adapter. Nemá smysl kupovat stroj, který je levný a nic na něm neušijete. Např. mohu doporučit Janome Sew Mini, který je ideální pro malé švadlenky.

 

Jak vybírat stroj pokud upřednostňuji:

  • aby zládal šít především pružné materiály
  • aby zvládnul prošít těžké materiály a více vrstev
  • aby zvládnul prošít více vrstev, ale zároveň zládal ušít i jemný úplet

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Stroj by měl mít určitě možnost regulace přítlaku patky. Tato regulace je důležitá při šití jednak lehlých a těžších materiálů. 

Těžké materiály a více vrstev. Toto je vždy otázka, na kterou se odpovídá dost těžce. Jednak spousta výrobců se chlubí tím ,že stroj prošije až 8 vrstev atd. Ono prošít tolik vrstev je pro stroj, který má 70Watový motor trochu těžké. Převážná část těchto domácích strojů má právě tyto 70 wat motory. Takže toto berte trochu s rezervou.

Pokud chcete, aby stroj prošil více vrstev, je dobré mít víceřadé podávací zoubky (4 řady). Širší patičku a kvalitní vnitřek stroje. Zoubky pod touto vrstvou musí něco vydržet, takže to nemůže být stroj za 3000,- Kč. Zaměřil bych se na vyšší řady strojů, popřípadě se zeptal, jak silný motor je ve stroji instalován.

Vemte si ,že i naši předci již do domácích šicích strojů dávali 90-100Watové motory a věděli proč. Na těchro strojích pak není problém prošít i více vrstev.

 

Jaká je výbava strojů, která není nutností, ale ulehčí  a zpříjemní práci. (přídavný stolek, horní podávání, odstřih nitě, regulace rychlosti, možnost regulace přítlaku patky)

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Výbava strojů je samozřejmě různá. Pokud budu volit stroj, je určitě potřeba vědět o tom ,že ke stroji lze např. dokoupit výbavu, jako je rozšiřující stolek, který se určitě bude hodit při šití větších rozměrů materiálů .

Horní podávání je zejména vhodné pro šití kluzkých materiálů . Běžné domácí šicí stroje mají pouze spodní podávání, tedy klasické podávací zoubky. Horní podávání je určitě výhodou, ale zejména tam kde budete šít klouzké materiály. Například lze pořídit pro běžný stroj tzv.kráčející patku, která se přidělá na Váš šicí stroj. Tato patka pak pomáha připodávání materiálů.

Odstřih nitě nabízejí již některé značky . Tento odstřih urychlí práci, ale také šetří nitě. Spotřeba nití je menší. 

Regulace rychlosti šití je vhodná i pro začínající švadlenky, které ještě nemají takový cit při sešlápnutí pedálu. Obráceně pro zkušené švadleny je toto obrovská výhoda ,že lze volit rychlost např. při šití různých materilů, kde potřebují přejet pomaleji.

Přítlak patky je důležitý. Pokud stroj nemá regulacit přítlaku patky, je odkázán na nastavený přítlak od výrobce. Při šití různých materiálu to může způsobovat problém např. s řasením nebo vlněním, které lze právě odstranit regulací přítlaku patky.

 

Jaký je rozdíl mezi horizontálním a vertikálním chapačem?

16831851_814514785364606_7529003818026665414_n.jpg

Šicí stroje Bannert

Vertikální chapače . 

Tento typ chapačů je konstrukčně řešen tak, že nerotuje, ale dělá pohyb z leva do prava. Tyto chapače jsou o něco málo hlučnější než chapače rotační a horizontální. Také neumožňují šít vyšší rychlostí a používání většího množství stehů. Další nevýhoda, která je, ale podstatná jen pro opravdové profesionály, kteří chtějí využívat široké stehy, je možnost nastavení šíře stehu jen do cik caku 5mm. To ale není tak důležité, cik cak do 5mm je standartní.  

Jejich výhodou je možnost používání silnější nitě, nejsou náchylné na nastavení vyššího napětí horní nitě na stroji a nejsou tak náchylné na seřizování chapače při častých změnách síli nití.  Šicí stroje s tímto chapačem bychom spíše řadili mezi stroje jednoduché, s dostatečným počtem stehů, které zcela stačí na běžné šití, opravy oděvů, prošívání silnějších materiálů, jako montérky, slabá kůže, koženka a bez nároků na stehy speciální. 

Tyto stroje se dají přirovnat spíše ke strojům, na které byly zvyklé naše maminky a babičky, kde využívali nižší rychlosti šití a pouze zhruba do 15-20 typů stehů. 

Stroje s CB kyvným chapačem jsou vhodné pro základní šití a pro začátečníky díky své jednoduchosti a menších nároků na obsluhu, jako je čištění a jsou více mechanicky odolné.

Horizontální rotační chapač. 

Tyto chapače jsou u většiny moderních šicích strojů. Tyto chapače umožňují použití širokých stehů až do šíře 9mm. Mají pouzdro pro spodní cívku umístěnou shora přímo na stehové desce. Většinou je zde průhledný plastový kryt, kterým na tuto cívku vidíte. Vedle desky bývá umístěn ořezový nožík, který u strojů s funkcí automatického odstřihu nitě umožňuje odstřih spodní a horní nitě (nepleťte si tuto funkci s ořezovým nožem umístěným na jehelní tyči, kde mechanicky, tahem rukou můžete o nožík nit oříznout). 

Rotační chapače mají tu konstrukční výhodu, že jsou velmi tiché, mohou šít i ve vyšších rychlostech a mají obrovské množství stehů. Důležitou vlastností, kterou vyžadujte je pokud možno magnetický chapač, který zabraňuje povyskočení pouzdraJeden z nejlepších chapačů má značka Janome, kde tento patentovaný chapač perfektně drží a umožňuje šít bez poruch a zaseknutí nitě. Jsou jím vybaveny všechny stroje této značky, které mají rotační chapač. U těchto chapačů nejdou využívat předvinuté spodní cívky, ale zase díky snadnému přístupu z vrchní části a snadné výměně cívky, je tato vlastnost velmi podružná. 

Tyto rotační chapače najdete u strojů Janome 525S, 625E, DC4030, DC4100, 601, 603 atd. Chapače s odstřihem nitě naleznete u modelů Janome 605, 6600 a 7700, které mají automatický odstřih nitě.

 

Věřím, že jste v článku našli odpovědi na otázky, které si kladete. Pokud máte jiný dotaz, který jste v článku nenašli, neváhejte kontaktovat mne nebo přímo pana Bannerta. 

Najdete mne take na facebooku zde a také v naší uzavřené skupině na facebooku – zde

Přeji krásný den a šťastnou ruku při výběru Vašeho šicího stroje. 

S láskou, Vaše LULU

Jsem máma dvou dětí, co MILUJE ŠITÍ! Můj příběh si přečtěte tady
Komentáře
  1. Anna napsal:

    Velice děkuji za tento přínosný rozhovor. Už hlavně vim, kam se obrátit pro servis mého stroje 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.