ROUŠKY! Kde hledat střihy a návody k šití roušek. Tipy, triky a rady k nezaplacení.

Rouška sem

Rouška tam

Rouška všude, kam se podívám 😀

Poslední tři týdny nedělám nic moc jiného než, že šiji roušky…. Stejně tak, jako spousta (možná spíš většina) z vás. 

Na internetu najdete mnoho a mnoho střihů a návodů, různých postupů, rad a tipů.

Někdo má to štěstí, že ať si dá na obličej jakoukoliv z roušek, tak mu drží. Já tedy to štěstí nemám. Takže jsem vyzkoušela spoustu tipů střihů, různě je upravovala a zkoušela možné i nemožné. Nakonec jsem našla tři střihy, které mi sedí perfektně. 

„Sedí“ pro mě znamená, že když mluvím, tak mi nesjede z nosu.

Protože většina roušek mi sice sedla na obličej pěkně, ale jakmile jsem promluvila, tak mi během pár vteřin sjela dolů.

Chci se s vámi podělit o své poznatky, protože určitě nejsem ani zdaleka jediná, kdo řeší tento problém. Zřejmě je to tím, že mám úzký obličej a nejspíš více špičatou bradu. Protože při mluvení vlastně ta brada mi roušku stahovala dolů. 

Dám vám sem tedy odkazy na střihy a návody, které jsem zkoušela a něco vám k nim vždy povím (napíšu :-D)

Jako první jsem si upravila tento střih, který koluje snad ve všech šicích skupinách.  Velikosti jsem zvětšila a prodloužila roušku do stran. Sedí mi dobře, ale jedině, když mám roušku zavázanou  šňůrou a nebo gumičku provlečenou kolem hlavy.

Jakmile ji dám na gumičky za uši, tak mi na tvářích odstává a  při mluvení mi okamžitě sjede dolů. Zde přikládám odkaz na původní střih.

Face Mask Sewing Pattern

Zde přikládám střih mnou upravený – tento mi drží výborně s použitím šňůry či gumičky kolem hlavy. Ve střihu je počítáno s tunýlkem – dvakrát založený. Ideální je stejně vždy vyzkoušet, poměřit na sobě a případně upravit. Stáhnout si ho můžete zde: ROUŠKA LULUS.CZ ❤️

Tento střih jsem následně upravovala asi do 7mi různých verzí, chtěla jsem docílit toho, aby mi držela i když bude jen na gumičky za uši,ale zjistila jsem, že tento střih mě osobně prostě s gumičkou za uši nedrží a držet nebude. 

Jako další jsem zkoušela skládanou roušku – takovou pro mě jednodušší verzi, hlavně rychlejší. Bezva návod jsem našla zde. Rouška je dvouvrstvá a i s kapsičkou na vložení filtru. Vázání na šnůry. Sedí parádně, ale není to prostě úplně můj šálek kávy. 

https://www.instagram.com/klikblik.cz/

Dobře se mi také šila tato rouška. Líbí se mi postup šití. Najdete zde na Sartor.cz

 

Nejlépe mi sedí a drží následující tři střihy:

Tento střih od Caramilly.

 Musela jsem si pro sebe trochu upravit. Zvětšila jsem  pánskou velikost ještě o kousek. Když vložím drátek a zavážu na šnůru či gumičku kolem hlavy, tak mi sedí úplně skvěle a nesjíždí.

Přikládám foto o kolik jsem si roušku zvětšila. Střih a návod na šití najdete zde.  Za mě opravdu super. Vyhovuje mi také velice postup šití. Šiji si verzi s kapsičou na filtr. 

Jako druhý střih, který mi sedí skvěle je prvorepubliková rouška, kterou najdete také na stránkách Caramilly i s návodem k šití. Měla by sedět všem, kteří řeší stejný problém, jako já.

Nějakou dobu jsem ji odmítala zkusit, protože mi přišla prostě už příliš “zobákovitá” .. 😀 Ale nakonec mi to nedalo a zkusila jsem ji a je opravdu skvělá! Perfektně sedí a výborně se v ní dýchá a drží mi i když ji mám na gumičky za uši. Za mě super, protože když potřebuji rychle nandat roušku, že třeba zrovna někdo zazvonil, tak je to úplně ideální varianta pro mě. 

Poslední z těch, které mi sedí skvěle je tato od Unuodesign.cz

https://www.facebook.com/unuodesignlatky.cz/videos/1371169189721197/?epa=SEARCH_BOX

Za mě paráda úplně ve všech směrech. Je to nejjednodušší šití ze všech možných tipů roušek, je ušitá opravdu raz dva.sedí mi skvěle a světe div se, také mi drží na obličeji i když ji mám jen na gumičky za uši a mluvím, tak nesjíždí. Takže za mě úplně TOP! 

Střih a návod na šití najdete zde.

 

Takže to jsou mé postřehy. Doufám, že třeba některé z vás přijdou vhod 🙂

Další “vychytávky”,které jsem sice nevyzkoušela, ale určitě se mohou hodit najdete zde:

https://www.caramilla.cz/category/rousky/ – zde najdete všechny možné informace shrnuté. Najdete zde informace o tom, jaké použít materiály, jak se o roušky starat… Vše skvěle zpracované. Doporučuji. 

Pokud Vám došla zásoba gumiček, tak můžete například rozstříhat silonky. Také jsem  viděla, že si švadlenky dělaly špagáty ze starých triček. Jednoduše nastříháte proužky z trička na šířku, potom za pruh zatáhnete a ona se z něj sroluje provizorní šňůra. 

Já tyto možnosti nezkoušela. Tvořím si takové pro mě rychlejší (a pohodlnější na výrobu) proužky. Ustřihnu si proužek plátna široký 5cm. Přehnu napůl a sešiji na overlocku. Pak jednoduše protáhnu pod žehličkou a mám připravený proužek na šňůru na roušku. Ten už pak jen přeložím napůl a šiji stejně, jako kdyby jste použily klasický šikmý proužek. 

Pokud nemáte doma drátek a nevíte jaký objednat, tak mě se osvědčil tento:

Seženete ho na e-shopu zde: artikon.cz

Takové malé shrnutí na závěr tedy 🙂

Jak jsem psala na začátku… Střihů a návodů najdete na internetu mnoho. Každému vyhovuje něco jiného. U mě nastal prostě problém s tím, že většina těch střihů mi prostě bohužel nedržela. Vím, že stejný problém nás má více a tak jsem zde sepsala, co pomohlo mě a které střihy sedí na muj „problémový“ obličej 😀 

Takže komu nedrží rouška s gumičkou na uši, nemusí střih hned zatratit, ale může zkusit ji uvázat šnůrou či natáhnout gumičku kolem hlavy. A všít drátek – viz návod Caramilla např. 

Ještě chci zmínit, že například máte „zobákovou“ roušku s tunýlkem na gumičku za uši a nesedí z boku – vytvoří se tunýlek, který nepřiléhá k tváři a rouška tím pádem netěsní. I toto lze vyřešit výměnou gumičky za uši – za šňůru či gumičku kolem hlavy. 

Pokud chcete inspiraci, kde hledat látky, můžete se podívat na můj starší článek https://lulus.cz/kde-nakoupit-latky-strihy-a-navody/ 

Jestli s šitím teď právě chcete teprve začít a nevíte si rady, jak si vybrat svůj první šicí stroj, tak se můžete podívat na články, které mohou s výběrem pomoci: https://lulus.cz/jak-vybrat-sici-stroj-aneb-vysvetlim-vam-co-se-skryva-za-nazvy-funkci-sicich-stroju/ 

Rozhovor se specialistou v prodeji a servisu šicích strojů

Můžete si také stáhnout bezplatně taháček pro začínající švadlenky, co vše je potřeba si pořídit do začátku. Najdete ho ZDE 

Věřím, že všechny tyto tipy a rady alespoň některé z vás pomohou. Zastávám názor, že bychom si my lidé měly pomáhat… a kdy jindy víc než teď…? 

Opatrujte sebe a své blízké, udržte si dobrou náladu a úsměv na tváři. Úsměv totiž léčí! MÁM VÁS RÁDA!

Vaše Lulu

Najdete mě na facebooku v uzavřené skupině ZDE nebo na stránkách na facebooku ZDE.

Vidět se můžeme také na Instagramu ZDE

Můžete mi napsat pod článkem do komentářů či na e-mail: lulu@lulus.cz

Tady ještě přikládám odkazy na další střihy a návody, které jsem sice už nezkoušela, ale líbí se mi a můžete se podělit se svou zkušeností i Vy do komentářů. Ráda do článku přidám vaše tipy a triky, rady a zkušenosti.

Facebook šijeme hravě. 

kitchenette.cz

janaliscova.cz

prosikulky.cz

daya.cz

https://youtu.be/b5N7h3QnjgM

 

         

 

Jsem máma dvou dětí, co MILUJE ŠITÍ! Můj příběh si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.