ROUŠKY! Kde hledat střihy a návody k šití roušek. Tipy, triky a rady k nezaplacení.

Rouška sem

Rouška tam

Rouška všude, kam se podívám 😀

Poslední tři týdny nedělám nic moc jiného než, že šiji roušky…. Stejně tak, jako spousta (možná spíš většina) z vás. 

Na internetu najdete mnoho a mnoho střihů a návodů, různých postupů, rad a tipů.

Někdo má to štěstí, že ať si dá na obličej jakoukoliv z roušek, tak mu drží. Já tedy to štěstí nemám. Takže jsem vyzkoušela spoustu tipů střihů, různě je upravovala a zkoušela možné i nemožné. Nakonec jsem našla tři střihy, které mi sedí perfektně. 

„Sedí“ pro mě znamená, že když mluvím, tak mi nesjede z nosu.

Protože většina roušek mi sice sedla na obličej pěkně, ale jakmile jsem promluvila, tak mi během pár vteřin sjela dolů.

Chci se s vámi podělit o své poznatky, protože určitě nejsem ani zdaleka jediná, kdo řeší tento problém. Zřejmě je to tím, že mám úzký obličej a nejspíš více špičatou bradu. Protože při mluvení vlastně ta brada mi roušku stahovala dolů. 

Dám vám sem tedy odkazy na střihy a návody, které jsem zkoušela a něco vám k nim vždy povím (napíšu :-D)

Jako první jsem si upravila tento střih, který koluje snad ve všech šicích skupinách.  Velikosti jsem zvětšila a prodloužila roušku do stran. Sedí mi dobře, ale jedině, když mám roušku zavázanou  šňůrou a nebo gumičku provlečenou kolem hlavy.

Jakmile ji dám na gumičky za uši, tak mi na tvářích odstává a  při mluvení mi okamžitě sjede dolů. Zde přikládám odkaz na původní střih.

Face Mask Sewing Pattern

Zde přikládám střih mnou upravený – tento mi drží výborně s použitím šňůry či gumičky kolem hlavy. Ve střihu je počítáno s tunýlkem – dvakrát založený. Ideální je stejně vždy vyzkoušet, poměřit na sobě a případně upravit. Stáhnout si ho můžete zde: ROUŠKA LULUS.CZ ❤️

Tento střih jsem následně upravovala asi do 7mi různých verzí, chtěla jsem docílit toho, aby mi držela i když bude jen na gumičky za uši,ale zjistila jsem, že tento střih mě osobně prostě s gumičkou za uši nedrží a držet nebude. 

Jako další jsem zkoušela skládanou roušku – takovou pro mě jednodušší verzi, hlavně rychlejší. Bezva návod jsem našla zde. Rouška je dvouvrstvá a i s kapsičkou na vložení filtru. Vázání na šnůry. Sedí parádně, ale není to prostě úplně můj šálek kávy. 

https://www.instagram.com/klikblik.cz/

Dobře se mi také šila tato rouška. Líbí se mi postup šití. Najdete zde na Sartor.cz

 

Nejlépe mi sedí a drží následující tři střihy:

Tento střih od Caramilly.

 Musela jsem si pro sebe trochu upravit. Zvětšila jsem  pánskou velikost ještě o kousek. Když vložím drátek a zavážu na šnůru či gumičku kolem hlavy, tak mi sedí úplně skvěle a nesjíždí.

Přikládám foto o kolik jsem si roušku zvětšila. Střih a návod na šití najdete zde.  Za mě opravdu super. Vyhovuje mi také velice postup šití. Šiji si verzi s kapsičou na filtr. 

Jako druhý střih, který mi sedí skvěle je prvorepubliková rouška, kterou najdete také na stránkách Caramilly i s návodem k šití. Měla by sedět všem, kteří řeší stejný problém, jako já.

Nějakou dobu jsem ji odmítala zkusit, protože mi přišla prostě už příliš “zobákovitá” .. 😀 Ale nakonec mi to nedalo a zkusila jsem ji a je opravdu skvělá! Perfektně sedí a výborně se v ní dýchá a drží mi i když ji mám na gumičky za uši. Za mě super, protože když potřebuji rychle nandat roušku, že třeba zrovna někdo zazvonil, tak je to úplně ideální varianta pro mě. 

Poslední z těch, které mi sedí skvěle je tato od Unuodesign.cz

Gepostet von unuodesign.cz am Sonntag, 22. März 2020

Za mě paráda úplně ve všech směrech. Je to nejjednodušší šití ze všech možných tipů roušek, je ušitá opravdu raz dva.sedí mi skvěle a světe div se, také mi drží na obličeji i když ji mám jen na gumičky za uši a mluvím, tak nesjíždí. Takže za mě úplně TOP! 

Střih a návod na šití najdete zde.

 

Takže to jsou mé postřehy. Doufám, že třeba některé z vás přijdou vhod 🙂

Další “vychytávky”,které jsem sice nevyzkoušela, ale určitě se mohou hodit najdete zde:

https://www.caramilla.cz/category/rousky/ – zde najdete všechny možné informace shrnuté. Najdete zde informace o tom, jaké použít materiály, jak se o roušky starat… Vše skvěle zpracované. Doporučuji. 

Pokud Vám došla zásoba gumiček, tak můžete například rozstříhat silonky. Také jsem  viděla, že si švadlenky dělaly špagáty ze starých triček. Jednoduše nastříháte proužky z trička na šířku, potom za pruh zatáhnete a ona se z něj sroluje provizorní šňůra. 

Já tyto možnosti nezkoušela. Tvořím si takové pro mě rychlejší (a pohodlnější na výrobu) proužky. Ustřihnu si proužek plátna široký 5cm. Přehnu napůl a sešiji na overlocku. Pak jednoduše protáhnu pod žehličkou a mám připravený proužek na šňůru na roušku. Ten už pak jen přeložím napůl a šiji stejně, jako kdyby jste použily klasický šikmý proužek. 

Pokud nemáte doma drátek a nevíte jaký objednat, tak mě se osvědčil tento:

Seženete ho na e-shopu zde: artikon.cz

Takové malé shrnutí na závěr tedy 🙂

Jak jsem psala na začátku… Střihů a návodů najdete na internetu mnoho. Každému vyhovuje něco jiného. U mě nastal prostě problém s tím, že většina těch střihů mi prostě bohužel nedržela. Vím, že stejný problém nás má více a tak jsem zde sepsala, co pomohlo mě a které střihy sedí na muj „problémový“ obličej 😀 

Takže komu nedrží rouška s gumičkou na uši, nemusí střih hned zatratit, ale může zkusit ji uvázat šnůrou či natáhnout gumičku kolem hlavy. A všít drátek – viz návod Caramilla např. 

Ještě chci zmínit, že například máte „zobákovou“ roušku s tunýlkem na gumičku za uši a nesedí z boku – vytvoří se tunýlek, který nepřiléhá k tváři a rouška tím pádem netěsní. I toto lze vyřešit výměnou gumičky za uši – za šňůru či gumičku kolem hlavy. 

Pokud chcete inspiraci, kde hledat látky, můžete se podívat na můj starší článek https://lulus.cz/kde-nakoupit-latky-strihy-a-navody/ 

Jestli s šitím teď právě chcete teprve začít a nevíte si rady, jak si vybrat svůj první šicí stroj, tak se můžete podívat na články, které mohou s výběrem pomoci: https://lulus.cz/jak-vybrat-sici-stroj-aneb-vysvetlim-vam-co-se-skryva-za-nazvy-funkci-sicich-stroju/ 

Rozhovor se specialistou v prodeji a servisu šicích strojů

Můžete si také stáhnout bezplatně taháček pro začínající švadlenky, co vše je potřeba si pořídit do začátku. Najdete ho ZDE 

Věřím, že všechny tyto tipy a rady alespoň některé z vás pomohou. Zastávám názor, že bychom si my lidé měly pomáhat… a kdy jindy víc než teď…? 

Opatrujte sebe a své blízké, udržte si dobrou náladu a úsměv na tváři. Úsměv totiž léčí! MÁM VÁS RÁDA!

Vaše Lulu

Najdete mě na facebooku v uzavřené skupině ZDE nebo na stránkách na facebooku ZDE.

Vidět se můžeme také na Instagramu ZDE

Můžete mi napsat pod článkem do komentářů či na e-mail: lulu@lulus.cz

Tady ještě přikládám odkazy na další střihy a návody, které jsem sice už nezkoušela, ale líbí se mi a můžete se podělit se svou zkušeností i Vy do komentářů. Ráda do článku přidám vaše tipy a triky, rady a zkušenosti.

Facebook šijeme hravě. 

kitchenette.cz

janaliscova.cz

prosikulky.cz

daya.cz

https://youtu.be/b5N7h3QnjgM

 

         

 

Jsem máma dvou dětí, co MILUJE ŠITÍ! Můj příběh si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.