Mít dobré kamarády je někdy vysloveně k nezaplacení. Také se vám možná přihodilo, že vás některý z vašich přátel varoval před hrozícím nebezpečím, nebo vám dokonce z nebezpečné situace pomohl, například jste splouvali Vltavu a vaše loď se zaklínila mezi ostré balvany a kamarád vám ji pomohl vyprostit, jinak by se přelomila vejpůl. Mít takového spolehlivého přítele je opravdový dar, a teď si představte, že bydlíte v paneláku, tento člověk k vám zavítá na návštěvu, dopřejete si „dobrou brazilskou kávu“ nebo její zdravější alternativu, třeba Meltu nebo Ájurvédské kafe, a on jen tak mezi řečí plácne větu: „Hele, a kdy jste naposledy nechali prověřit v bytě vzduchotechniku?“
Vzduchotechnika v paneláku je totiž poměrně nenápadné zařízení a je velice snadné na ni zapomenout nebo ji přehlížet, a tak se může stát, že zůstane několik let zcela netknutá, a za tu dobu se z ní stane obávaný zabiják. Myslíte si, že přeháníme? Kdepak! Do vzduchotechniky neustále proudí den co den stovky litrů vzduchu z vašeho bytu a ze sousedních bytů na společné stoupačce. Nejvíce vzduchu nasává kuchyňská digestoř, méně vzduchu pak do potrubí putuje z toalet a koupelen. A právě kuchyně představují pro tato zařízení smrtící nebezpečí – kromě vzduchu se totiž do vzduchotechniky snadno dostane i prach a spolu s ním mastnota, nasátá z digestoře při přípravě pokrmů.
Mastný prach se v potrubí usadí velmi snadno, je totiž nesmírně lepkavý, a jakmile se časem jeho vrstva zvýší na pouhý milimetr, stane se z ní hořlavá a někdy i výbušná směs. Hasiči ji popisují jako obávanou hořlavinu, protože je důkladně provzdušněná, a právě kyslík mezi mastnými prachovými zrnky značně urychlí oxidační proces neboli požár tak rychle, že kromě vzduchotechniky snadno vzplane i zařízení bytu.
Nechte tedy vaši vzduchotechniku prověřit co nejdříve a zajistěte revize vzduchotechniky v pravidelných intervalech, protože přijít o byt jen kvůli požáru zanedbaného zařízení je přece jen zbytečné, nemyslíte?