Prostor – panelákové kuchyně bývají poměrně malé, musíte tu počítat s tím, že se tu nebudete s kuchyňskou linkou roztahovat tak, jako lidé ve velkých rodinných domech. Návrh kuchyně v paneláku se tedy v první řadě opírá o skromnost, a ta je klíčová pro všechna možná řešení. Musíte tedy pečlivě zvážit, zda se vám vyplatí vsadit na kuchyni ve tvaru U, když bude uvnitř prostoru jen sotva půl metru volného místa. Někde nemá význam ani půdorys kuchyně ve tvaru písmene L. Rovnou kuchyní nic nezkazíte a naopak s ní můžete získat více volného prostoru pro posezení u stolu.
Osvětlení – jak se vám pracuje v kuchyni, pokud máte nad sebou jen centrální svítidlo v podobě zářivky nebo svislého lustru? Nic moc, že? Nad pracovní deskou tedy musí být dostatečně silné zdroje umělého světla, například LED zářivky nebo pásky. V kuchyni se vyplatí využít neutrální nebo studenou bílou – kdybyste použili teplou bílou, může vás to tu uspávat, což není pro krájení zeleniny na prkénku zrovna optimální. Osvětlovací tělesa v kuchyni mohou být umístěna i nad linkou těsně pod stropem, kde vytvoří příjemnou intimní atmosféru – a tam už mohou být odstíny teplé bílé nebo i svítidla barevná.
Podlaha – při návrhu kuchyně v paneláku se také musí myslet na podlahovou krytinu. Do kuchyně se například hodí kamenná či keramická dlažba, ovšem pokud dáváte přednost plovoucí podlaze, to si raději rozmyslete, protože při případném úniku vody se vám podlaha může zkroutit. V kuchyních se může uplatnit i podlahové vytápění a někomu tu může dokonce vyhovovat koberec, který je sice trochu nepraktický, ale zato velmi příjemný pro bosá chodidla. Existují i speciální lité podlahy, vinylové podlahy nebo i podlahy dřevěné, vždy porovnávejte estetický dojem s praktičností, abyste měli doma to, co dobře plní svůj původně zamýšlený účel.